Brilijant ili dijamant – u čemu je razlika i kako ih prepoznati?

Brilijant ili dijamant

Svaki put kad se pomene reč „dijamant“, većina odmah zamisli žar dragog kamena koji svetluca iz skupocenog prstenja ili ogrlica. Ipak, često se čuje i termin „brilijant“, pa se lako zapitati ima li stvarno neke bitne razlike ili je to samo druga reč za isto.

Mnogo ljudi veruje da je dovoljno reći „dijamant“ i sve je jasno, ali postoji sitna, a veoma važna razlika koju vredi znati.

U narednim redovima podelićemo priču o tome kako su dijamanti i brilijanti povezani, ali i šta ih razlikuje. Ujedno, tu će se naći i koristan vodič za one koji planiraju kupovinu dragog kamenja ili samo žele da prošire svoje znanje o blistavoj lepoti koju dijamanti donose.

Zašto su dijamanti oduvek bili simbol luksuza?

Dijamant kao simbol luksuza
Source: nationalgeographic.com

Od davnina, dijamanti se vezuju za bogatstvo i moć, pa nije čudo što su inspirisali legende i priče o neuništivoj snazi i neprolaznoj lepoti. Mnogo je razloga zašto su stekli takav renome. Jedan od ključnih jeste njihova retkost: potrebno je pretražiti na hiljade tona rude da bi se pronašao samo jedan sićušan kamen, što dodatno naglašava ekskluzivnost kada se radi o komadu kao što je dijamant u blisteru Zlatare Petrović.

Drugi razlog krije se u jedinstvenom sjaju: struktura dijamanta omogućava fascinantno prelamanje svetlosti, čime dobijamo čaroban sjaj koji se ne može lako porediti sa drugim dragim kamenjem.

Istorija govori da su stari narodi verovali da dijamanti štite od zlih sila i da osobi koja ih nosi donose hrabrost. S vremenom, postali su i neizbežni deo kraljevskih kruna i nakita visoke klase. Danas, oni predstavljaju sinonim za vrhunski kvalitet i luksuz, a nameću se i kao poželjan simbol ljubavi i predanosti, pogotovo kroz vereničko prstenje.

Da li je dijamant isto što i brilijant?

Da li je dijamant isto što i brilijant
Source: ifashion-hr.decorexpro.com

 

Iako su blisko povezani, pojmovi se ne mogu koristiti kao da znače identičnu stvar. Dijamant je dragoceni mineral, odnosno najtvrđa prirodna supstanca na svetu. Ističe se i visokom lomljivošću svetlosti, pa kada se obradi, njegov sjaj može biti izvanredan.

Brilijant je način brušenja dijamanta (ali i drugih kamenčića), najčešće takozvano okruglo „brilijant“ brušenje. To je zapravo poseban rez koji podrazumeva precizan raspored faseta (malih ravni) radi maksimalnog sjaja.

Drugim rečima, svaka dragocena sirovina koja se obrađuje na opisani način može se nazvati „brilijant“, ali obično govorimo o dijamantima. U srpskom jeziku se često kaže „dijamant s brilijantnim rezom“, kako bi se naglasilo da je kamen od dijamanta, a da je rez upravo onaj koji mu pruža najblistavije lice.

Zato nije pogrešno reći „brilijant“ misleći na dijamant, ali je tačnije reći da je brilijant – poseban stil obrade, a ne ime samog minerala.

Šta je skuplje: dijamant ili brilijant?

Šta je skuplje dijamant ili brilijant

Česta dilema koja se javlja glasi: „Da li će kamen sa brilijantnim rezom koštati više nego onaj bez njega?“ Vrednost zavisi od nekoliko faktora:

  • Kvalitet sirovog dijamanta
    Određuje ga takozvani „4C“ sistem: boja (Color), čistoća (Clarity), karat (Carat) i način sečenja (Cut).
  • Rez
    Posebno brušenje povećava cenu ako je urađeno na visokom nivou veštine. Loše sečenje neće dati optimalan sjaj i obara vrednost.
  • Popularnost tržišta
    Okruglo brilijant brušenje je najtraženije, stoga često nosi višu cenu od drugih oblika, jer se smatra klasičnim i univerzalno lepim.

Ako uporedite dijamant sirovog oblika s jedne strane i dijamant koji je stručno isečen u brilijant oblik s druge strane, drugi je gotovo uvek skuplji, jer je pretvoren u pravo umetničko delo.

Suština je u tome da vrhunska obrada i pravilno rezanje ističu blistavost koju neprerađen kamen ne može da ima.

Rezanje i oblici koji otkrivaju svu lepotu dijamanata

Rezanje i oblici dijamanta

Dijamanti ne moraju uvek biti rezani na okrugli način. Brilijantni rez jeste najpopularniji, ali postoji mnogo varijanti. Dovoljno je zaviriti u bilo koji veći katalog nakita da bi se otkrila paleta oblika:

  1. Okrugli brilijant
    Najrasprostranjeniji rez. Ima 57 ili 58 faseta (u zavisnosti od toga da li je vrh dijamanta brušen ravno ili ne), a sve su pozicionirane tako da reflektuju najveću moguću količinu svetlosti.
  2. Princeza (Princess cut)
    Kvadratni oblik sa oštrijim ivicama. Moderniji izgled koji dobro pristaje savremenom nakitu.
  3. Ovalni
    Vizuelno izdužuje kamen, odlično izgleda na prstenju jer stvara iluziju većeg dijamanta.
  4. Markiza (Marquise)
    Dugačak, sužen oblik, navodno inspirisan osmehom Madame de Pompadour. Elegantan i izrazito atraktivan.
  5. Smaragdni rez (Emerald cut)
    Pravougaoni izgled sa stepenastim fasetama, koje stvaraju poseban „stepeničasti“ odsjaj.
  6. Jastučasti rez (Cushion cut)
    Spoj tradicionalnog i modernog, kvadratni ili pravougaoni, ali sa zaobljenim ivicama i većim fasetama.

Svaki oblik ima svoje prednosti, pa biranje rezanja najčešće zavisi od ličnih preferencija i stila nakita u kojem će se kamen naći.

Zaključak

Brilijant se često percipira kao samostalna vrsta dragog kamena, ali u suštini, reč je o metodi obrade koja dijamantu daje najveću moguću dozu sjaja. Dakle, svaki brilijant može biti dijamant (i najčešće jeste), ali ne mora obavezno da bude. Na tržištu postoje i druga dragocena ili poludragocena kamenja obrađena na brilijantni način, mada se naziv obično vezuje za najtvrđi prirodni mineral.

Branko

By Branko

Branko Grbić je autor na sajtu 1st.rs, gde piše o raznovrsnim temama iz oblasti zdravlja, lifestyle-a i putovanja.